120-lecie ruchu ogrodnictwa działkowego

Obchody 120-lecia ruchu ogrodnictwa działkowego 1 lipca 2017 r. w Koźminie Wielkopolskim

             

 Najstarszy ogród działkowy w Polsce i Europie zlokalizowany jest w Koźminie Wielkopolskim. W tym roku kończy 193 lata. 1 lipca tego roku był miejscem uroczystości inauguracyjnych ogólnopolskie obchody 120-lecia ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich. Przedstawiciele ze Świętokrzyskiego PZD wraz z vice prezydentem Kielc Czesławem Gruszewskim wzięli udział w uroczystości.

                 Uroczystość rozpoczęła się przemarszem od Zamku Maćka Borkowicza do Pomnika Wolności poświęconemu bohaterom Powstania Warszawskiego gdzie zostały złożone kwiaty. Kolejne punkty obchodów odbywały się na terenie zabytkowego ogrodu. Odbyła się między innymi uroczysta gala sztandarowa, wystąpienie prezesa PZD, prezesa zarządu ROD oraz przemówienia gości z samorządów terytorialnych i organów państwa. Uczestnicy mogli zobaczyć jak funkcjonuje najstarszy ogród działkowy.

                 Obecnie ogród zajmuje 15 ha, na których zlokalizowanych jest blisko 300 działek. Na jego terenie znajduje się świetlica oraz magazyn, jeszcze w tym roku pojawi się plac zabaw dla dzieci.